• Niesiemy pomoc ofiarom księży pedofilów

  zapewniamy telefon zaufania, pomoc prawną, psychologiczną i grupę wsparcia
 • Żądamy ukarania sprawców

  i odsunięcia ich od pracy z dziećmi
 • To nie Twoja wina

  całkowitą winę ponoszą sprawcy i osoby, które ich ukrywają
 • Walczymy z przyczynami pedofilii

  edukujemy i podejmujemy działania prewencyjne
 • Walczymy o odszkodowania dla ofiar księży

wersja polska english version

Make a donation

Transferuj.pl

Contact:

Temporary address as well as correspondence address
 Św Marcin 28/28 street
61-801 Poznan
Wielkopolskie Province

e-mail: info@nielekajciesie.org.pl
twitter:
@fundacjaNLS

telephone +48 512 054 916

Bank account data:

BANK BGŻ 

CODE SWIFT GOPZPLPW

IBAN PL95 2030 0045 1110 0000 0396 6180 

"Donation for statutory purposes"

Media about us

Hartman: Lękajcie się, księża pedofile! Kościół powinien z radością przywitać powstanie fundacji...

psm
08.08.2013 ,

Prof. Jan Hartman (Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta)

"Po pierwsze, Kościół powinien z radością przywitać powstanie fundacji "Nie lękajcie się" i zaoferować pełną współpracę. Po drugie, powinien zaapelować do wiernych, aby bez obaw zgłaszali wszystkie krzywdy, których doznali" - pisze na blogu prof. Jan Hartman.

Hartman na swoim blogu na stronie internetowej tygodnika "Polityka" odnosi się do informacji, że już niedługo powstanie fundacja zrzeszająca ofiary księży pedofilów. "Nie lękajcie się" - tak ma się nazywać. Jej członkowie - co deklarują w "Gazecie Wyborczej" - ujawnią swoje nazwiska i twarze, gdy fundacja będzie mogła oficjalnie zacząć działalność.

7 punktów Hartmana

"Kościół po pierwsze powinien z radością przywitać powstanie fundacji 'Nie lękajcie się' i zaoferować pełną współpracę. Po drugie powinien zaapelować do wiernych, aby bez obaw zgłaszali wszystkie krzywdy, których doznali. Po trzecie powinien utworzyć specjalny organ, który pomagałby pozasądowo zaspokajać roszczenia pokrzywdzonych" - wymienia na swoim blogu prof. Hartman.

I dalej wymienia: Kościół powinien też utworzyć specjalny fundusz odszkodowawczy, "surowo i przykładnie" karać duchownych, którzy dopuścili się przestępstw seksualnych bądź ich ukrywania oraz "bardzo ściśle i efektywnie współpracować z prokuraturą i sądami powszechnymi". Zdaniem etyka w pierwszych latach działalności fundacji liczba osób poszkodowanych, które będą się do niej zgłaszały, będzie stale rosła, aż "zostanie przekroczona pewna masa krytyczna, po której zgłoszenia ruszą lawiną".

"Lękajcie się, księża pedofile!"

Profesor kończy odezwą: "lękajcie się, księża pedofile! Lękajcie się boskiej i ludzkiej sprawiedliwości. Módlcie się i proście swe ofiary o wybaczenie, a należnym wam karom poddawajcie się z ulgą i wdzięcznością". Dlaczego? Według Hartmana tak każe... moralność.